Nórski biatlonisti ovládli vytrvalostné preteky v Osrblí, vyhral Sörum

24.01.2024 Brezno

Osrblie 24. januára (TASR) - Nórsky biatlonista Vebjörn Sörum získal zlato vo vytrvalostných pretekoch na 20 km na majstrovstvách Európy v Osrblí. V stredu predviedol čistú streľbu a triumfoval časom 51:32,7 minúty. Pred krajanom Johanom-Olavom Botnom mal náskok 1:09,7 minúty. Úvodné preteky šampionátu ovládla najsilnejšia biatlonová krajina, ktorej reprezentanti obsadili prvých päť miest. Z domácich pretekárov skončil najlepšie na 27. mieste Tomáš Sklenárik so stratou 5:45,8 minúty.

V stredu panovali v Osrblí náročné podmienky, keď sa miešal sneh s dažďom, čo komplikovalo situáciu na trati. Tretí z nedávnych hromadných pretekov Svetového pohára v Anterselve Sörum išiel od začiatku suverénne. Po prvej streľbe mal o šesť sekúnd lepší čas Simon Kaiser z Nemecka, no ten na druhej ležke minul tri terče a odvtedy už v pretekoch kraľoval dvadsaťpäťročný Nór. Ten ako len jeden zo štyroch zvládol bez chyby všetky štyri strelecké položky a jeho čas v cieli už nik neohrozil. Botn bol na trati o čosi rýchlejší, ale minul dva terče a získal striebro. Bronz si vybojoval ďalší Nór Martin Uldal s jednou chybou a mankom 1:44,9 minúty, za ním skončil s rovnakou streleckou vizitkou jeho krajan Martin Nevland (+1,44,9 min) a absolútnu dominanciu severskej krajiny podčiarkol piatym miestom Isak Frey (+2:13,1). Za nimi skončil šiesty Američan Vincent Bonacci a potom ďalší Nór Mats Överby.

Zo Slovákov skončil najvyššie Sklenárik, ktorý spravil štyri chyby na strelnici a do cieľa prišiel na 27. priečke s mankom takmer šesť minút na víťaza. "Na trati som sa cítil dobre, no škoda streleckých chýb. Bolo ich viac, ako potrebujem na dobrý výsledok," povedal po pretekoch pre RTVS. Dokopy štartovalo päť slovenských reprezentantov. Šimon Adamov skončil taktiež so štyrmi chybami na strelnici na 74. priečke (+9:43,0), Damián Cesnek bol 98. (7, +12:33,5), Sebastián Ilavský o priečku nižšie (5, +12:42,4) a Matej Badáň obsadil 103. miesto zo 111 štartujúcich (5, +13:39,6).